MANICURE

Zestaw do manicure

Cążki i nożyczki
Nożyczki do paznokci mają bardzo ograniczone zastosowanie. Fachowcy radzą raczej stosowanie pilniczków, a nożyczki wykorzystują jedynie w przypadku znacznego skracania płytki paznokcia – wówczas najpierw skracają paznokieć nożyczkami, a potem dopiero modelują pilnikiem. Używanie cążek zaleca się do paznokci u nóg, natomiast nożyczek do paznokci u rąk. Najlepiej jeśli będą ze szlachetnej stali.
Pilnik
Najlepsze są ostre pilniki pokryte pyłem diamentowym. Pozwalają one uniknąć długiego piłowania, które sprzyja rozdwajaniu się paznokcia. Do paznokci wrażliwych dobrze używać pilnika piaskowego, mineralnego lub ze sztucznego tworzywa, najlepiej z tzw. strefą buforów, która umożliwia piłowanie w obydwu kierunkach bez obawy o uszkodzenie paznokcia. Można również używać pilników papierowych – ich szorstkiej strony powinno się używać tylko do spiłowania zbyt długich paznokci, a miękkiej do wygładzenia lub lekkiego opiłowania. Popularne pilniki metalowe są odradzane przez specjalistów, ale także i przy ich użyciu można osiągnąć pożądany efekt.
Pałeczki do usuwania skórek
Szczególnie polecane są te z drzewa pomarańczowego. Przed użyciem należy je owinąć watką, aby nie przebarwić płytki paznokcia i uniknąć skaleczenia. Profesjonalnym narzędziem do odpychania skórek są szpatułki do manikiuru, osadzone na gumowej stopce. Są one dostępne w wielu sklepach drogeryjnych.
Preparat do zmiękczania skórek
Możesz go stosować po kąpieli paznokci w wodzie mydlanej lub zamiast niej. Należy pamiętać, że tego typu preparaty zawierają wodorotlenek sodu lub wapnia, który przy dłuższym działaniu może uszkodzić skórę. Dlatego stosując go przestrzegaj zaleceń zamieszczonych na etykiecie. Szczoteczka do mycia paznokci
Staraj się nigdy nie czyścić paznokci ostrymi narzędziami jak np. pilnikiem, ponieważ możesz zdrapać ich spodnią część.

Krok 1:
Zmywanie lakieru Manicure zawsze rozpoczynamy od usunięcia starego lakieru. Należy unikać zmywaczy z acetonem, a wybierać te zawierające wzmacniające witaminy i olejki. Jak to zrobić: Płatek waty należy nasączyć zmywaczem. Następnie przyłożyć do paznokcia. Wacik poruszać w prawo i lewo. Następnie zmyć lakier w kierunku wierzchołka paznokcia. Ponieważ jednak nawet najlepsze zmywacze wysuszają skórę, niektórzy zamiast wacika do zmywania lakieru zalecają używać pałeczki kosmetycznej. Uchroni to skórę wokół paznokci przez zabarwieniem i kontaktem ze zmywaczem. Końcowym etapem jest dokładne umycie rąk i wysuszenie ich ręcznikiem.
Krok 2:
Piłowanie Po usunięciu starego lakieru przechodzimy od nadania naszym paznokciom odpowiedniego kształtu za pomocą pilnika. Do skracania bardzo długich paznokci służą pilniki gruboziarniste. Do regulowania kształtu służą pilniki drobnoziarniste. W przypadku paznokci delikatnych, skłonnych do łamania się i rozdwajania, zaleca się stosowanie bardziej miękkich pilników ze specjalnego tworzywa. Jak to zrobić: Sposób opiłowywania powinien być dostosowany do budowy paznokcia, jego stanu zdrowotnego i charakteru pracy. Paznokcie długie zobowiązują do szczególnej dbałości. Zasada ogólna jest taka, by piłując paznokcie wykonywać zawsze ruch w kierunku od zewnątrz do środka. Modelowanie paznokcie zależy od kształtu palców i budowy płytki.
Paznokcie owalnePaznokcie owalne jest najłatwiej wymodelować, gdyż nie wymagają specjalnych zabiegów „zmieniających” ich naturalny kształt. Piłujemy płytkę aż do osiągnięcia ładnego, owalnego kształtu.
Paznokcie kwadratowePrzeważnie towarzyszą palcom silnym i krótkim. Aby wyglądały najkorzystniej zalecane jest utrzymywanie ich trochę dłuższych. W tym przypadku nie zawsze sprawdza się długa prostokątna płytka, a raczej lekko zaokrąglona w kształcie owalu (migdała).
Paznokcie krótkie przy krótkich, szerokich palcachPodobnie jak poprzednio, paznokieć powinien wystawać nieco poza czubki palców, co optycznie wydłuża dłonie.
Paznokcie trójkątne Piłujemy je w taki sposób, aby nadać im kształt najbardziej zbliżony do owalu.
Krok 3:
Usuwanie skórek Usuwanie skórek nie jest zawsze konieczne. Zależy w dużej mierze od tego, czy skórki mają tendencję do wrastania się w płytkę. Osoby, które nie mają problemów z narastającymi skórkami, nie powinny wręcz usuwać skórek, by niepotrzebnie nie pobudzać ich do większego wzrostu. Niekiedy jednak usuwanie skórek jest po prostu koniecznością podyktowaną estetyką. Po odpowiednim opiłowaniu wymocz paznokcie przez ok. 2 minuty w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego, przetłuszczonego mydła. Za pomocą cążków, zdezynfekowanych uprzednio spirytusem salicylowym, wytnij zmiękczoną już skórkę. Jak to zrobić: Przez kilka minut moczymy koniuszki palców w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Kąpiel zmiękcza skórki, które później łatwiej odsunąć patyczkiem. Można również nałożyć specjalny preparat zmiękczający. Pozostawiony przez kilka minut zmiękcza skórki, a nawet w niewielkim stopniu je rozpuszcza. Skórki odsuwamy drewnianym patyczkiem. Patyczek przykładamy dość płasko, szerszą częścią do powierzchni paznokcia. Zdarza się, że w przypadku grubych skórek taki zabieg nie wystarcza. Wtedy wykorzystujemy cążki. Skórki wycinamy płytko, ale tak, żeby nie uszkodzić macierzy paznokcia.
Krok 4:
Polerowanie Nierówność płytki można usunąć poprzez polerowanie płytki. Dzięki temu nasze paznokcie nie tylko wyglądają ładniej, ale także pozwalają na bardziej równomierne rozkładanie się lakieru. Należy jednak pamiętać, że polerowanie zmniejsza grubość paznokcia, a co za tym idzie także jego odporność na pęknięcia. Dlatego polerowanie należy zawsze stosować z umiarem. Jeśli powierzchnia płytki jest bardzo nierówna, a paznokcie są słabe, rezygnujemy z polerki i pokrywamy paznokcie lakierem wygładzającym. Do polerowania służy skórzana polerka lub pilnik do polerowania. Jak to zrobić: Ruchy polerskie należy wykonywać na kształt litery X dociskając pilnik w kierunku wierzchołka paznokcia.
Krok 5:
Dobór koloru lakieru Kolor lakieru powinno dobierać się nie tylko w zależności od okazji, ale również uwzględniając kolorystykę skóry i kształt swoich paznokci. Uwaga! Małe i krótkie paznokcie wyglądają bardzo niekorzystnie pokryte ciemnym kolorem. Na mocne i ciemne kolory możesz sobie pozwolić wtedy, gdy masz długie i ładnie ukształtowane paznokcie. Dobór koloru
Na rękach o skórze jasnej, różowej, dobrze wyglądają wszystkie kolory.
Z opaloną cerą świetnie komponują się lakiery opalizujące i perłowe, w kolorze koralu, a także w odcieniach brzoskwiniowych, brązowo-czerwonych i morelowych.
Jeżeli twoja skóra ma różowy odcień lub jest po prostu blada, pasują do niej lakiery z odcieniem niebieskim, np. niebieski róż, bakłażan i beże. Czerwonopomarańczowe paznokcie przy bladoróżowej skórze mogą zrobić wrażenie sinych.
Jeśli twoja cera jest żółtawa, używaj ciepłych i nasyconych odcieni, takich jak czerwienie, łososie, pomarańcze i brązy.
Krok 6:
Malowanie paznokci Paznokcie przed malowaniem powinny być suche, odtłuszczone i gładkie, tak aby lakier dobrze trzymał się ich powierzchni. Malowanie wzmacnia paznokcie i chroni je przed uszkodzeniami. Zazwyczaj nakłada się 3-4 warstwy. Rozpoczynamy od pokrycia paznokci warstwą lakieru podkładowego (emalia podkładowa) i czekamy aż dokładnie wyschnie. Dopiero na lakier podkładowy nanosimy właściwy kolor. Nie panikujmy, jeśli za pierwszym razem kolor niedokładnie pokrywa płytkę paznokcia, do wyrównania służy druga warstwa. Czekamy aż lakier dokładnie się wchłonie. Kiedy jest już zupełnie suchy nanosimy drugą warstwę lakieru. Po wyschnięciu drugiej warstwy możemy jeszcze nanieść bezbarwny lakier utwardzający. Jeśli nie mamy wprawy w lakierowaniu paznokci, bezbarwny lakier utwardzający zatuszuje także ewentualne nierówności na poprzednich warstwach. Każda kolejna warstwa lakieru musi dobrze wyschnąć. Jeżeli jest to zwykły (a nie szybkoschnący) lakier, to potrzebuje on aż 30-45 minut, aby stwardnieć, nawet jeśli już po 5 minutach wydaje ci się twardy w dotyku.
Jak to zrobić:
Technika lakierowania jest następująca: pędzel przykładamy do paznokcia poniżej połowy długości, a następnie przesuwamy w pobliże granicy skóry (na zewnątrz) i wracamy do krawędzi paznokcia. Ruchy powinny być wykonywane jednym pociągnięciem.
Malując paznokcie można je dodatkowo trochę wymodelować. Przykładowo w przypadku paznokci zbyt szerokich, nie malujemy całej płytki, pozostawiając wąskie niepomalowane paski po obu stronach paznokcia. W przypadku ciemniejszych lakierów da złudzenie węższych i drobniejszych palców. Malowanie paznokci to czynność, która wymaga skupienia i spokoju. Pamiętaj, że musisz na to poświęcić trochę czasu i wykazać odrobinę cierpliwości.
Krok 7:
Usuwanie zabrudzeń Czynność tą pozostawiamy na sam koniec. W trakcie malowania nie powinniśmy zawracać sobie tym głowy. Emalia nie jest wtedy jeszcze sucha i można przez przypadek zetrzeć więcej lakieru, aniżeli się zamierzało. Jak to zrobić: Korektę najlepiej wykonać specjalnym sztyftem (będzie dokładniejszy) lub namoczonymi w zmywaczu wacikami do uszu. Krok 8:
Pielęgnacja Paznokcie powinny być twarde, różowe, gładkie, ładnie uwypuklone i oczywiście błyszczące... jeśli twoje paznokcie trochę odbiegają od ideału, możesz im pomóc.
Paznokcie miękkie (łatwo się łamią, przyciśnięte wyginają się we wszystkich kierunkach, są płaskie) Maluj paznokcie bazą utwardzającą lub odżywką do paznokci z wapnem i keratyną. Stosuj preparaty np. z olejkiem z drzewa herbacianego albo z proteinami z jedwabiu. Pomocne też mogą się okazać nienatłuszczające kremy do rąk i paznokci (nie mogą być to kremy tłuste, ponieważ tylko rozmiękczą płytkę). Warto też stosować odpowiednią dietę. Takie objawy mogą też świadczyć o niedoborze żelaza, magnezu.
Paznokcie łamliwe (mają suchą, matową powierzchnię, rozwarstwioną płytkę) Stosuj kremy nawilżające, regularnie masuj paznokcie olejkiem z wyciągu z migdałów, nakładaj odżywcze maski do skóry suchej. Jedną z przyczyn łamliwych paznokci jest też zła dieta. Jedz więc dużo warzyw i owoców, łykaj witaminy i mikroelementy. przynajmniej raz dziennie wmasuj w paznokcie odżywkę z wapniem, magnezem i witaminami – szczególnie uważnie masuj nasadę paznokci. Po zakończeniu kuracji, robiąc manikiur, nie piłuj paznokci za głęboko po bokach, ponieważ możesz naruszyć brzegi płytki, co spowoduje zadzieranie się i łamanie paznokci. Zawsze pamiętaj o bazie pod lakier. Do kruchych paznokci używaj mocniejszych lakierów, np. z akrylem lub nylonem.

Inne porady:
Rozwarstwiony lakier Kiedy długo nie używamy lakieru, może on ulec rozwarstwieniu. Dlatego przed nałożeniem go, ogrzewamy buteleczkę. Robimy to pocierając ją w dłoniach, a następnie energicznie potrząsamy – tak wymieszały się wszystkie składniki. Można również umieścić na chwilę buteleczkę w garnku z ciepłą wodą. Zbyt zgęstniały lakier Kiedy lakier jest zbyt gęsty, nie można go równomiernie rozprowadzić, tworzą się nierówności, co daje nieestetyczny efekt. Pamiętajmy zatem o dokładnym zakręcaniu lakieru, bo zawarte w nim rozpuszczalniki stale parują, co powoduje jego gęstnienie. Należy także chronić lakier przed zarówno zbyt wysoką, jak i zbyt niską temperaturą. Jednak przechowywanie go na dolnej półeczce w lodówce jest dopuszczalne. Jeżeli lakier już zgęstnieje, czasami próbujemy rozcieńczać go acetonem lub zmywaczem. Pamiętajmy jednak, że taki zabieg zmienia konsystencje lakieru i osłabia jego trwałość.

Brak komentarzy: